Główna

Główna

New products

New products

Oznakowanie pojazdów jest istotnym aspektem bezpieczeństwa

Kategoria: Root Data: Komentarze: 0

Oznakowanie pojazdów jest istotnym aspektem bezpieczeństwa drogowego oraz skutecznej organizacji transportu

Oznakowanie pojazdów, takich jak naczepy cystern, przyczepy czy ciężarówki, jest stosowane w celu zwiększenia widoczności pojazdów. W ciągu dnia sprawiają, że pojazd jest widoczny z daleka, a z kolei elementy odblaskowe zapewniają ten sam efekt po zmroku. Ponadto pojazdy te są o wiele lepiej widoczne podczas jazdy w złych warunkach pogodowych. W rezultacie uczęszczanie w ruchu drogowym jest bezpieczniejsze zarówno dla kierowców takich pojazdów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jakie istnieją rodzaje oznakowania, gdzie je kupić i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat. 

Jakie są rodzaje oznakowania pojazdów?

Już od ponad dekady wszystkie samochody ciężarowe o masie przekraczającej 7,5 tony muszą obowiązkowo być wyposażone w homologowane oznakowanie odblaskowe. Ta sama zasada dotyczy naczep o masie przekraczającej 3,5 tony, natomiast mniejsze samochody ciężarowe, autobusy czy samochody dostawcze mogą ich używać. Oznakowanie to oznacza oklejenie taśmą odblaskową tyłu i boków pojazdu tak, aby z daleka widoczne były jego dokładne kontury. Tego rodzaju oznakowanie należy do tak zwanego oznakowania ostrzegawczego. Jeśli chodzi o naczepy cystern, oznakowanie jest uzależnione od rodzaju przewożonego w nich towaru. Przepisy dotyczące oznakowania cystern mówią, że na pojazdach tego rodzaju, w których znajduje się niebezpieczny towar, powinny znajdować się dwie prostokątne tablice w kolorze pomarańczowym, które umieszczane są w płaszczyźnie pionowej. Wówczas jedna tablica umieszcza jest z tyłu, a druga z przodu pojazdu, a każda z nich musi był ułożona prostopadle do osi podłużnej jednostki. W przypadku cystern oraz kontenerów, w których znajdują się towary niebezpieczne, konieczne jest stosowanie dodatkowych nalepek ostrzegawczych. Przedstawiają one piktogramy będące klarownym nawiązaniem do charakterystyki przewożonych towarów, a więc na przykład materiały trujące, materiały zapalne, materiały zakaźne czy też materiały, substancje czy też przedmioty wybuchowe. Nalepki ADR tego rodzaju przyjmują formę rombu o wymiarach dziesięć na dziesięć centymetrów i muszą być umieszczane na zewnętrznej części naczep cystern, kontenerów czy cystern przenośnych na obu bokach i na wysokości komory. Istnieje również rodzaj oznakowania informacyjnego, który znacząco ułatwia przyśpieszyć procedury na granicach i w urzędach celnych. Są więc często stosowane przez kierowców tirów podróżujących po różnych krajach. Popularnymi symbolami w tym zakresie są białe litery znajdujące się w zielonych kółkach. Litera "U" w takim wypadku oznacza, że spaliny spełniają normę Euro1, a pojazd jest zgodny z wymaganiami rezolucji Konferencji Ministrów Transportu. Znak "H" w zielonym kole to informacja o tym, że dopuszczono pojazd ciężarowy do eksploatacji z masą całkowitą wynoszącą czterdzieści ton. Kolejne litery i cyfry będą miały inne znaczenie i mogą okazać się bardzo pomocne w sprawnym przekraczaniu kolejnych granic.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oznakowania?

Aby dostosować się do panującego prawa kierowcy ciężarówek, cystern czy pojazdów z przyczepami są zobowiązani do tego, by odpowiednio oznakować swoje samochody. Wiele z tych symbolów nic nie mówi kierowcom samochodów osobowych, ale mają kolosalne znaczenie w wielu sytuacjach. Zapewniają nie tylko możliwość poinformowania innych kierowców o rodzaju przewożonego towaru, wymuszając wzmożoną ostrożność, ale też ułatwiają przekraczanie granic z innymi państwami czy też skutkują większą widzialnością pojazdu i tym samym większym bezpieczeństwem na drodze. Kupowanie oznakowania do samochodów ciężarowych, cystern czy przyczep powinno być poprzedzone nie tylko dokładną analizą wymaganych oznaczeń, ale również sprawdzeniem ich parametrów. Warto pamiętać, że każde ze stosowanych oznaczeń będzie spełniało obowiązujące normy nie tylko dzięki odpowiedniemu kolorowi, ale również odpowiednim wymiarom i innym parametrom. Wszelkie materiały użyte do wytworzenia tablic muszą być odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycja na silne promienie słoneczne, deszcz czy śnieg, aby mogły pełnić swoją funkcję niezależnie od warunków atmosferycznych. Ponadto niezależnie od tego w jakiej pozycji znajduje się cały pojazd, tablica musi się na nim utrzymać w miejscu mocowania nawet po piętnastu minutach znajdowania się w ogniu. W skrajnych sytuacjach i podczas niebezpiecznych wypadków drogowych będzie ona wciąż źródłem informacji na przykład na temat przewożonego towaru. 

Jakie są zalety kupowania oznakowania przez Internet?

Największą zaletą kupowania oznakowania przez Internet jest fakt, że tego rodzaju zakupy nie wymagają wizyt w odpowiednich sklepach, a przez to kierowca może zaoszczędzić sporo czasu. Wyprawa do specjalistycznego sklepu często wiąże się nie tylko z koniecznością poświęcenia czasu, ale również z ryzykiem, że na miejscu nie znajdziemy akurat tych nalepek czy tablic, których szukamy. Tymczasem w sklepach internetowych odpowiednie produkty można zamówić z opcją odbioru w domu czy też w najbliższym paczkomacie, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Ponadto w sklepach internetowych wszystkie produkty opatrzone są fotografią oraz dokładnym opisem, w którym znajdują się informacje dotyczące wymiarów, przeznaczenia oraz wszelkich parametrów. Dzięki temu klienci mogą mieć pewność, że zamówiony towar będzie spełniał nie tylko ich oczekiwania, ale przede wszystkim normy unijne i odpowiadał wszelkim regulacjom prawnym. Zamówione oznakowanie jest do klienta wysyłane w krótkim czasie i jest odpowiednio zabezpieczone, aby nie ulec zniszczeniu w trakcie transportu. W rezultacie klienci z całej Polski mogą za sprawą kilku kliknięć i uiszczeniu opłaty przez bankowość online już po kilku dniach cieszyć się zamówionym produktem.

Szeroki asortyment akcesoriów do oznakowania aut ciężarowych znajdą Państwo w naszym sklepie w dziale oznakowanie pojazdów.

Komentarze

Zostaw swój komentarz